Cennik usług DJ-skich, czyli ile i za co?

Szukasz DJ-a na imprezę i zastanawiasz się ile za niego zapłacisz? Znalazłeś, już DJ-a, ale boisz się czy nie przepłacasz? Postaram się przybliżyć temat i zwrócić Twoją uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Na wstępie musisz sobie uświadomić, że DJ to praca jak każda inna i za jej wykonywanie przewidziane jest wynagrodzenie. Znajdziesz oczywiście oferty grania za piwo lub całkowicie za free, ale nawet takie osoby pobierają wynagrodzenie w postaci zysków wizerunkowych. Przy czym nie zatrudniłbym nikogo na takich warunkach bo człowiek najpewniej nie jest żadnym DJ-em tylko grajkiem lub zaczyna swoją DJ-ską przygodę i stara się wejść do biznesu z niewłaściwej strony.

Dobra, już wiesz, że nie ma nic za darmo. Wynajęcie DJ-a to jednak pojęcie zbyt ogólne, można wynająć samą osobę lub usługę oprawy muzycznej przez DJ-a a to już zupełnie inna robota, a tym samym cena. Co składa się zatem na oprawę muzyczną (samego dj-a szukają raczej kluby, nie będę tu tego poruszał)?

Prowadzenie imprezy

Jak w każdej pracy jest jakaś stawka za godzinę, którą każdy DJ sobie ustala. Zależy to od jego umiejętności, popularności, stażu, rodzaju imprezy, rodzaju prowadzonej działalności, ale o tym później. Stawki wahają się od kilkunastu złotych do kilkunastu tysięcy złotych w przeliczeniu na godzinę. W moim odczuciu DJ z 4-letnim doświadczeniem powinien za swoje usługi zarabiać nie mniej niż 50zł/h. Czy to dużo? Jeśli weźmie się pod uwagę ilość godzin poświęconych na treningi, obycie ze sprzętem, legalną muzę i talent, który trzeba w sobie mieć, uważam to za niezbędne minimum.

http://www.szafiarka.pl/zdjecia/impreza.jpg

http://www.szafiarka.pl/zdjecia/impreza.jpg

Konsola DJ-a

Sam DJ na imprezie zbyt wiele bez konsolety nie zrobi. Myślałeś, że konsola do DJ-a jest w standardzie? Jeśli nie jesteś właścicielem klubu, który wystawia swoim DJ-om sprzęt to niestety, ale każdy sobie za to doliczy. Ile? To zależy już od sprzętu, powiedziałbym, że to dodatkowe 100 – 500zł za imprezę. Znów myślisz, że to dużo? Kompletna konsoleta to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, i teraz gość ma to zabrać na imprezę za darmo? Ty też do pracy przynosisz powiedzmy własnego laptopa za 10 000zł? Ile byś policzył, żeby zabierać go ze sobą uwzględniając jego zużycie podczas normalnej eksploatacji? No właśnie 🙂

http://concertaudiovisual.com.au/hire/image/cache/data/DJM900_CDJ2000_package-800x800.jpg

http://concertaudiovisual.com.au/hire/image/cache/data/DJM900_CDJ2000_package-800×800.jpg

Nagłośnienie i oświetlenie

W klubie nie ma tematu, wszystko jest. Na imprezie prywatnej to już inna sprawa, w większości lokali DJ wszystko musi zorganizować sam. Ile za to policzy, to już zależy od wielkości sali, marki sprzętu i Twoich wymogów, od kilkuset złotych do kilku tysięcy i więcej (koncerty, plenery etc.). Po raz kolejny pytasz co tak drogo? Wszystko staje się proste gdy zadzwonisz do wypożyczalni sprzętu. Powiedzmy chcesz żeby na imprezie była dekoracja oświetleniem, 10 punktów oświetleniowych. Wypożyczasz 10 ledowych belek, każda po 30zł bez montażu, oprogramowania i transportu, ile powinien powiedzieć DJ? 🙂

http://inforataje.pl/sites/default/files/IMG_8426.jpg

http://inforataje.pl/sites/default/files/IMG_8426.jpg

Rodzaj imprezy

Każda impreza wyceniana jest inaczej, niektóre jak wesela sprzedają się w tysiącach złotych i nie wynika to niekiedy wprost z ilości sprzętu, rodzaju konsoli czy doświadczenia DJ-a, dlaczego? Zastanawiałeś się kiedyś czym różni się zwykły pracownik od prezesa firmy? Odpowiedź jest prosta – poziomem odpowiedzialności. To samo funkcjonuje w imprezach, na przykładzie wesela, normalny DJ nie zagra go za 50zł/h… W najgorszym razie mnożnik pójdzie x2 plus oczywiście koszta sprzętowe o których wspominałem wcześniej. Wesele (przynajmniej w teorii) masz jedno w życiu, w związku z czym odpowiedzialność za prowadzenie takiej imprezy jest większa niż np w klubie.

https://i.ytimg.com/vi/xqmw-Pv08Gg/maxresdefault.jpg

https://i.ytimg.com/vi/xqmw-Pv08Gg/maxresdefault.jpg

Podsumowanie

Jest masa innych spraw które wpływają na cenę:

 • termin imprezy (dzień tygodnia, sezon letni)
 • miejsce imprezy
 • rodzaj wymaganej muzyki
 • dojazd/przelot

Postarajmy się teraz podsumować powyższe informacje, jakie powinny być ceny minimalne za imprezy:

 • klub
  • dj bez konsoli od: 350zł (piątek) / 450zł (sobota)
  • dj z konsolą od: 450zł (piątek) / 550zł (sobota)
 • 18-stka na sali od *: 800zł (piątek) / 900zł (sobota)
 • wesele od **:  1500zł (piątek) / 1600zł (sobota)

* – oprawa muzyczna z zestawem podstawowego nagłośnienia i oświetlenia do 8h zabawy

** – oprawa muzyczna jednodniowa z zestawem podstawowego nagłośnienia i oświetlenia do 10h zabawy

Oczywiście tak jak wspominałem ceny mogą różnić się zarówno w jedną jak i drugą stronę. Celowo przy kwotach nie pisałem też netto/brutto, każdy DJ powinien mieć własną działalność i odprowadzać podatki. Tu w zależności od formy rozliczenia trzeba dodać do kwoty od 20-40% – nasz kraj taki piękny… Zatem jeśli przeglądasz oferty i ktoś mówi, że zrobi Ci imprezę w sobotę na sali za 500zł i rozważasz to, nie myśl o wodotryskach, dopytaj czy w ogóle weźmie ze sobą sprzęt i jaki to sprzęt, a na koniec o otrzymaniu faktury czy rachunku zapomnij. Niestety post troszkę przynudził, ale fakty są, jakie są 😛 Zastanawiasz się ile zapłacisz za profesjonalistów na Twoją imprezę, wyślij nam zapytanie 🙂

Cennik usług DJ-skich, czyli ile i za co?
3.9 (77%) z 20 głosów, a ty jak oceniasz posta?

26 thoughts on “Cennik usług DJ-skich, czyli ile i za co?

 • Wszystko fajnie. A teraz chciałbym dowiedzieć się jak można zostać legalnym Djem i mixować z różnych gatunków muzyki? Jak to działa?

  • Mam już w połowie napisany post dotyczący legalnej muzyki, postaram się go wrzucić gdzieś po weekendzie. W Polsce to temat skomplikowany i nie do końca przyjemny. Dam znać jak tylko ogarnę temat 🙂

   • Gitarra. Wielu znajomków Djejuje ale mówią, że czasami wpadnie Zaiks i heja albo Dj płaci, albo klub. Ale czytam w necie info, i tak do końca to nie wiadomo co i jak. Przykładowo, jak bym chciał być legal i grać z legalnych mp3 to ich zakup w 4 gatunkach muzycznych, po 500 nr. na każdy gatunek to są na prawdę duże kwoty. A do tego jakieś tantiemy, i opłaty dla Zaiksa? WFT?! To kolosalna inwestycja na start :/ A jeśli nawet, to gdzie to i jak płacić. Przecież to kosmos paranoi!

    Dalej, zdaje mi się, że Serato czy Rekordbox ma wprowadzić bezpośrednio sklep do zakupu mp3 i teoretycznie na logikę powinny być z prawem do odtwarzania. Ale znowu schody schodów.

    ok. Czekamy na info co z tym odwiecznym fantem, który aktualnie wszyscy jak i ja mam w nosie – póki co.

  • DJ’em możesz zostać samemu lub z czyjąś pomocą (szkoły muzyczne specjalizujące się w kierunku DJ [np. Yamaha]). Lec żeby legalnie grać należy sobie postawić pytanie: Gdzie będziesz grać?
   Jeżeli w domu to możesz robić co chcesz pod warunkiem że osób będzie mniej niż 50, bo wtedy zamienia się prywatka na imprezę publiczną.
   Jeżeli w miejscu publicznym to istnieje taka organizacja (tfu) zwana ZAiKS. Pobiera ona tantiemy w celu „ochrony praw autorskich”. Z tego co pamiętam trzeba im zgłosić taką imprezę, albo zapłacić im z 2000zł rocznie, żeby mieć spokój. Często kluby mają już podpisane umowy z ZAiKSem więc trzeba się wypytywać, bo jak nie to 5zł za każdy nielegalny utwór na jakiejkolwiek pamięci czy coś takiego.
   Jak coś pomyliłem to JOKE popraw mnie 🙂

   • Dodatkowo mogę powiedzieć, że za granicą istnieją podobne organizacje do ZAiKS, ale z taką zmianą, że osoby opłacające tantiemy mają zniżki na zakup sprzętu muzycznego. Tego nie ma w Polsce, a potem każdy się dziwi czemu nie ma tantiemów opłaconych. Nie dość, że dużą część budżetu pożera zakup sprzętu i transport to jeszcze trzeba płacić za używanie tego w publicznym miejscu :/

    • Ja mam sprzęt wart około 100000 zł wszystko po to żeby wykonywać swój zawód i nikt mi nie dopłacić za wiertnice za 15 k

 • w końcu ktoś podchodzi profesjonalnie do tematu, chwała Ci Joke za artykuł i poproszę więcej w tej szeroko pojętej tematyce DJ bo jest dobrze

 • Warto uświadomić naszych klientów ile kosztuje sprzęt, światła, nagłośnienie, bus
  Szkolenia, legalna muzyka no i może zdobyty tytuł Mistrza Polski Prezenterów 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 • Andrzej Karżewicz Problem jest o wiele bardziej skomplikowany! Wiele osób z którymi rozmawiam dot.wesela zastanawiają się nad ceną .Czasami głupie 100 zł decyduje ze ludzie rezygnują ,a po imprezie sms przepraszają że mieli spiepszoną imprezę bo Dj nawet mikrofonu nie mial ze soba ! Kochani po to sa spotkania z Dj aby wszystko sobie wyjaśnić. WESELE ma się raz w życiu naprawdę stawiajcie na sprawdzonych Dj ,zespoły. Szczerze to każdy Dj ma kontakt z kolegami z branży i wie co w trawie piszczy..warto podpytać..np.Ja uwielbiam tradycyjne wesele lecz bez głupawych konkursów typu jajeczko miedzy nogawkami ..Warto podpytać czy Dj ma doświadczenie np.Wodzireja.. to bardzo przydatna umiejętność . Na poprawiny zabawy dla najmlodszych typu ” Kranoludek ” itd.. 2 tygodnie kursu Wodzireja w Sopocie ,sporo mi pomaga w imprezie..Pozdrawiam ..

 • Praca jak każda inna…. I tu jest pies pogrzebany. Stawka za godzinę 50 PLN. No i dobrze. Tylko dlaczego dodatki za sprzęt? Czy taksówkarz (też zawód) ma doliczać amortyzację auta? A może świadczyć usługi powierzonym autem? I za bezpieczny dowóz (czyli udaną imprezę) też doliczyć. Wolne żarty. Uważam że każdy szanujący się DJ powinien mieć cenę ustaloną dla wszystkich niezależnie czy to jest wesele czy 18. I nie zgodzę się z tym że wesele ma się raz w życiu, można zawsze powtórzyć, nawet kilkakrotnie. W przeciwieństwie do 18… Stosunkowo często wynajmuję DJ na imprezy i niestety kalkulacja wygląda to tak: ile mogę zedrzeć z klienta.

  • Nie zgodzę się, że DJ to praca jak każda inna, taksówkarzem może być każdy, ale na pewno nie każdy może być DJ-em, polecam spróbować 🙂

   Dlaczego doliczać za sprzęt? Bo jego ilość i jakość jest dobierana co imprezę, taksówkarz jeździ co kurs tym samym autem dlatego za to nie doliczy. Dodatkowo „DJ” to jakby usługa podstawowa na imprezę w postaci jej prowadzenia, sprzęt to już opcje dodatkowe.

   To trochę jak zamawiać obiad w knajpie, dostajesz jedzenie, ale przystawka, piwo i deser kosztują dodatkowo. Czy możesz zjeść sam obiad? – oczywiście ale nie zawsze się najesz 🙂

   Co do różnych stawek za różne typy imprez nie zgodzę się zupełnie. Inny poziom odpowiedzialności to inne pieniądze, jak to w życiu. Gdyby nie to prezes banku zarabiałby jak kierownik jednej z placówek, a jak wiemy tak nie jest.

 • Dobre – zostanę DJ. Też chcę tyle zarabiać.
  Kupie sobie trochę sprzętu i będę psuł rynek zespołom muzycznym.
  Na moim weselu grał trzyosobowy zespół muzyczny, który wziął podobne pieniądze, tj 1500 zł
  Był to zespół grający w 100% na żywo z dobrym sprzętem muzycznym i było super.
  Zresztą jeśli chodzi o ich sprzęt to podejrzewam, że był dwa razy droższy (profesjonalne instrumenty).
  Pytanie – czego musi się nauczyć DJ ? Duszenia guzika play ? i ewentualnego miksowania ???
  Ile potrzeba na tą naukę ? Kilka godzin ? Kilka tygodni ?
  Czy ktoś z Was tak zwanych „DJ” wie ile pracy wymaga nauczenie gry na jakimkolwiek instrumencie ?
  Jak dla mnie za puszczanie muzyki tzw. dobry DJ – może chcieć z 1000 zł za wesele (10 godzin).
  To jest moje zdanie. Pozdrawiam serdecznie.

  • Słusznie! Zgadzam się. DJing to banał dla średnio inteligentnego człowieka. To że jakiś Tiesto wciska guzik „play” i to w wyłączonym decku i bierze za to 20tys euro nie znaczy ża każdego można omamić 😉 Ale życie życiem – DJ musi zarobić i jak chce 5tys a komuś to pasuje to niech płaci. Pamiętajmy – wolność wyboru i wolny rynek – nie ma innych opcji (chyba że tak jak w komunie powoła się jakąś komisję co będzie dawać zezwolenia na granie 😉 Pozdrawiam

  • Często DJ-e to ludzie, którzy znają się na graniu na instrumentach albo mają wykształcenie w kierunku realizacji dźwięku, a djowanie na imprezach stanowi dodatkowe źródło zarobku. Lepiej więc nie wrzucać wszystkich do jednego worka i posądzać o leserowanie.

  • No to teraz Panie ładny zapytam…
   A znajomość muzyki,gatunków muzycznych,wykonawców,tytułów,lat w których utwór został nagrany,wreszcie kupno legalnej muzyki a nie takiej „Ściągnietej z netu czy Youtuba”????
   A teraz niech Pan połączy to wszystko pomiesza utwory,zmiksuje je odpowiednio bez tzw.koni ???
   Dusić Playa też trzeba umić…hahahahaha
   Zagraj na imprezie człowieku tak z 10 godzin…Będziesz pamiętał co juz grałes a czego nie ?
   Chyba ze pójdziesz na łatwizne i zagrasz Despacito 10 razy,Zenka 20 razy…
   Spróbuj….

 • Problem jest też taki, że nie każdy Dj ma pojęcie jak grać, prowadzić wesele, ma później ból dupy bo zainwestował krocie w sprzęt, a nie ma ofert, a wielu tzw grajków, z uboższym setupem robi jest rozchwytywanych, bo po prostu wiedzą jak rozbawic gości. Wesele a granie w klubie to dwie inne planety. Sam byłem świadkiem wesela, gdzie Dj, szef w agencji która miała w swoim gronie kilku Dj’i, nagłośnienie sprzęt bardzo wysoka półka, a nie podołał, ludzie wyrażali głośno swoje oburzenie, nie potrafił trafić z repertuarem i co ludzie buraki bo nie docenili jego gratów? Przeciętnego Kowalskiego nie obchodzi co Dj ma na stole, jaka marka kolumn, bo taki nie słyszy różnicy. A wielu Dj’i myśli odwronie. Ma się dobrze bawić, po tym oceniają prowadzącego imprezę.

 • Do Jarka. Już widzę ten profesjonalny zespół z profesjonalnymi instrumentami za 1500 zł .Grali jeszcze 100 procent na żywo. Nie masz pojęcia o czym mówisz. Takim zazdrosnym dyletantom polecam zawsze aby sami zaczęli grać po imprezach. Tu się oczywiście zaczynają dla nich schody bo trzeba zainwestować nie tylko w sprzęt ale i w muzykę, samochód, reklamę, odzież itd. Trzeba mieć jeszcze odrobinę talentu i czasem silną psychę bo trafisz na sztywną imprezę firmową, towarzystwo drętwe i po jakimś czasie sam już nie wiesz co grać. Dj wcale nie ma tak słodko.

 • Ciekawe rzeczy, 1500zł za wesele to stawka dja sprzed kilkunastu lat. Sorki ale za 500zł/osobę wolałbym albo zagrać w klubie bez gratów albo iść na weekend na budowę, godzinowo wyjdzie podobnie (2 dni po 10h) i żadnej odpowiedzialności za czyjeś wspomnienia.

 • Witam dj-ską społeczność…zwłaszcza tą przez małe ”d”…a zacznę od cytatu:
  ”W moim odczuciu DJ z 4-letnim doświadczeniem powinien za swoje usługi zarabiać nie mniej niż 50zł/h.
  Czy to dużo?”.
  Zacznijmy od tego ,że tzw. „dj” z 4-letnim doświadczeniem to jest żaden wskaźnik poziomu wykonywanej profesji…po pierwszych 4-ech latach „zabawy” w w/w temacie połowa z was powinna się poddać z przyzwoitości…a z pozostałej połowy 1/2 powinna iść na korepetycje z języka polskiego, języka angielskiego,historii muzyki rozrywkowej,i na koniec rytmiki…ewentualnie udać się do dobrego laryngologa.
  Na końcu tego łańcucha zostanie niewielka grupa ludzi z charakterem i wrodzonym talentem,których można nazwać DJ’s…tj.ludźmi,których wiedza pozwala na swobodną zabawę z muzyką na poziomie pojedynczych dźwięków ,nie będących „puszczaczami” (przepraszam za niegramatyczny zwrot) dla których najważniejsze są bity,decybele i oczywiście..ka-sa.
  Umówmy się…albo DJ,albo Wodzirej, albo Prezenter,albo Grajek…dla mnie człowiek ,który łączy te wszystkie profesje jednocześnie jest tylko rzemieślnikiem,może niekiedy dobrym ,ale tylko rzemieślnikiem.
  Aby być DJ-EM trzeba być artystą. A artystą podobno trzeba się urodzić.
  Inaczej, to co robicie to jest zwykłe rzemiosło-robota jak każda inna.
  Na potwierdzenie jeszcze jeden cytat: ”Sorki ale za 500zł/osobę wolałbym albo zagrać w klubie bez gratów albo iść na weekend na budowę, godzinowo wyjdzie podobnie (2 dni po 10h) i żadnej odpowiedzialności za czyjeś wspomnienia.”…Co za porównanie??…toż to nawet nie jest rzemieślnik…to jest zwykły i przeciętny „polaczek”.

 • Niestety w polsce prawie nie ma dobrych dj-ow niestety ale to zwykli knob moverzy oni ta muzyke tylko puszczaja jak magnetofon zero swoich produkcjii zero oryginalow polska scena djow jest strasznie zacofany a placic za dobrego np Tom Swoon ale raczej zwyklego kowalskiego nie stac

 • Artykuł bardzo fajny, ale jedno Źle napisales mianowicie, kwota zalezy od Konsoli? Czyli co ten kto ma pioneera to ma brac za godzine 30 zł niz ten co ma np konsole Numarka, to bez sensu, Reszta jak najbardziej na Plus 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *