Cennik usług DJ-skich, czyli ile i za co?

Szukasz DJ-a na imprezę i zastanawiasz się ile za niego zapłacisz? Znalazłeś, już DJ-a, ale boisz się czy nie przepłacasz? Postaram się przybliżyć temat i zwrócić Twoją uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Na wstępie musisz sobie uświadomić, że DJ to praca jak każda inna i za jej wykonywanie przewidziane jest wynagrodzenie. Znajdziesz oczywiście oferty grania za piwo lub całkowicie za free, ale nawet takie osoby pobierają wynagrodzenie w postaci zysków wizerunkowych. Przy czym nie zatrudniłbym nikogo na takich warunkach bo człowiek najpewniej nie jest żadnym DJ-em tylko grajkiem lub zaczyna swoją DJ-ską przygodę i stara się wejść do biznesu z niewłaściwej strony.

Dobra, już wiesz, że nie ma nic za darmo. Wynajęcie DJ-a to jednak pojęcie zbyt ogólne, można wynająć samą osobę lub usługę oprawy muzycznej przez DJ-a a to już zupełnie inna robota, a tym samym cena. Co składa się zatem na oprawę muzyczną (samego dj-a szukają raczej kluby, nie będę tu tego poruszał)?

Prowadzenie imprezy

Jak w każdej pracy jest jakaś stawka za godzinę, którą każdy DJ sobie ustala. Zależy to od jego umiejętności, popularności, stażu, rodzaju imprezy, rodzaju prowadzonej działalności, ale o tym później. Stawki wahają się od kilkunastu złotych do kilkunastu tysięcy złotych w przeliczeniu na godzinę. W moim odczuciu DJ z 4-letnim doświadczeniem powinien za swoje usługi zarabiać nie mniej niż 50zł/h. Czy to dużo? Jeśli weźmie się pod uwagę ilość godzin poświęconych na treningi, obycie ze sprzętem, legalną muzę i talent, który trzeba w sobie mieć, uważam to za niezbędne minimum.

http://www.szafiarka.pl/zdjecia/impreza.jpg

http://www.szafiarka.pl/zdjecia/impreza.jpg

Konsola DJ-a

Sam DJ na imprezie zbyt wiele bez konsolety nie zrobi. Myślałeś, że konsola do DJ-a jest w standardzie? Jeśli nie jesteś właścicielem klubu, który wystawia swoim DJ-om sprzęt to niestety, ale każdy sobie za to doliczy. Ile? To zależy już od sprzętu, powiedziałbym, że to dodatkowe 100 – 500zł za imprezę. Znów myślisz, że to dużo? Kompletna konsoleta to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, i teraz gość ma to zabrać na imprezę za darmo? Ty też do pracy przynosisz powiedzmy własnego laptopa za 10 000zł? Ile byś policzył, żeby zabierać go ze sobą uwzględniając jego zużycie podczas normalnej eksploatacji? No właśnie 🙂

http://concertaudiovisual.com.au/hire/image/cache/data/DJM900_CDJ2000_package-800x800.jpg

http://concertaudiovisual.com.au/hire/image/cache/data/DJM900_CDJ2000_package-800×800.jpg

Nagłośnienie i oświetlenie

W klubie nie ma tematu, wszystko jest. Na imprezie prywatnej to już inna sprawa, w większości lokali DJ wszystko musi zorganizować sam. Ile za to policzy, to już zależy od wielkości sali, marki sprzętu i Twoich wymogów, od kilkuset złotych do kilku tysięcy i więcej (koncerty, plenery etc.). Po raz kolejny pytasz co tak drogo? Wszystko staje się proste gdy zadzwonisz do wypożyczalni sprzętu. Powiedzmy chcesz żeby na imprezie była dekoracja oświetleniem, 10 punktów oświetleniowych. Wypożyczasz 10 ledowych belek, każda po 30zł bez montażu, oprogramowania i transportu, ile powinien powiedzieć DJ? 🙂

http://inforataje.pl/sites/default/files/IMG_8426.jpg

http://inforataje.pl/sites/default/files/IMG_8426.jpg

Rodzaj imprezy

Każda impreza wyceniana jest inaczej, niektóre jak wesela sprzedają się w tysiącach złotych i nie wynika to niekiedy wprost z ilości sprzętu, rodzaju konsoli czy doświadczenia DJ-a, dlaczego? Zastanawiałeś się kiedyś czym różni się zwykły pracownik od prezesa firmy? Odpowiedź jest prosta – poziomem odpowiedzialności. To samo funkcjonuje w imprezach, na przykładzie wesela, normalny DJ nie zagra go za 50zł/h… W najgorszym razie mnożnik pójdzie x2 plus oczywiście koszta sprzętowe o których wspominałem wcześniej. Wesele (przynajmniej w teorii) masz jedno w życiu, w związku z czym odpowiedzialność za prowadzenie takiej imprezy jest większa niż np w klubie.

https://i.ytimg.com/vi/xqmw-Pv08Gg/maxresdefault.jpg

https://i.ytimg.com/vi/xqmw-Pv08Gg/maxresdefault.jpg

Podsumowanie

Jest masa innych spraw które wpływają na cenę:

 • termin imprezy (dzień tygodnia, sezon letni)
 • miejsce imprezy
 • rodzaj wymaganej muzyki
 • dojazd/przelot

Postarajmy się teraz podsumować powyższe informacje, jakie powinny być ceny minimalne za imprezy:

 • klub
  • dj bez konsoli od: 350zł (piątek) / 450zł (sobota)
  • dj z konsolą od: 450zł (piątek) / 550zł (sobota)
 • 18-stka na sali od *: 800zł (piątek) / 900zł (sobota)
 • wesele od **:  1500zł (piątek) / 1600zł (sobota)

* – oprawa muzyczna z zestawem podstawowego nagłośnienia i oświetlenia do 8h zabawy

** – oprawa muzyczna jednodniowa z zestawem podstawowego nagłośnienia i oświetlenia do 10h zabawy

Oczywiście tak jak wspominałem ceny mogą różnić się zarówno w jedną jak i drugą stronę. Celowo przy kwotach nie pisałem też netto/brutto, każdy DJ powinien mieć własną działalność i odprowadzać podatki. Tu w zależności od formy rozliczenia trzeba dodać do kwoty od 20-40% – nasz kraj taki piękny… Zatem jeśli przeglądasz oferty i ktoś mówi, że zrobi Ci imprezę w sobotę na sali za 500zł i rozważasz to, nie myśl o wodotryskach, dopytaj czy w ogóle weźmie ze sobą sprzęt i jaki to sprzęt, a na koniec o otrzymaniu faktury czy rachunku zapomnij. Niestety post troszkę przynudził, ale fakty są, jakie są 😛 Zastanawiasz się ile zapłacisz za profesjonalistów na Twoją imprezę, wyślij nam zapytanie 🙂

Cennik usług DJ-skich, czyli ile i za co?
3.6 (71.67%) z 24 głosów, a ty jak oceniasz posta?

32 thoughts on “Cennik usług DJ-skich, czyli ile i za co?

 • Ja posiadam nagłośnienie marki Electro Voys, Mixer nagłośnieniowy Xenyx-802, kontroler Pioner DDJ-RB z oprogramowaniem Rekortbox, i jedną sztukę oświetlenia LED SIX HOLE LIGHT, zadymiarkę ADJ V FILLO. Na dzień dzisiejszy z takich kosztowniejszych rzeczy posiadam wyżej wymienione. Posiadam również tańsze odpowiedniki oświetlenia typu lasery z hinczyka i disco żarówki. więc moje pytanie brzmi. z takim wyposażeniem DJ-skim ile mógłbym wziąć za imprezę.
  Oczywiście wiem że są różne rodzaje imprez i jest różna cena.
  Impreza typu 18-nastka DJ+ Animator, wesela DJ+ Animator, Dyskoteki Dj
  Co prawda robię już w tym biznesie trochę czasu nie ukrywam że zdarzają mi się błędy. Moja cena za większe imprezy to 50zł za godzinę (Nie mówię teraz o animatorze) ta cena to za mało czy wystarczająco?

 • Szczerze? Mając zapłacić na 18-nastkę ok. tysiaka na samego DJ, zdecydowanie wolę ogarnąć muzykę w swoim zakresie i zaoszczędzić tak duże pieniądze. Sama sala, jedzenie, tort, alkohol dużo kosztują. Znam wiele osób, które właśnie ze względu na cenę rezygnują z pomysłu zatrudnienia DJ mając w głowach wyobrażenie o połowie tej ceny.

  • Uwierz mi, że oszczędzając i ogarniając muzykę we własnym zakresie prosisz się o klapę, chyba, że organizujesz domówkę. Jeśli stać Cię na salę, jedzenie, tort, alkohol to sorki, ale stać Cię również na DJ-a, nie mając kasy nie organizujesz imprezy na sali. Teraz czy 1000zł to dużo za 18-nastkę? Wszystko wyjaśniłem wyżej, jeśli nadal masz wątpliwości to nie umiem pomóc 😉

  • Muzyka to jedno, ale zabawianie gości to coś innego. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że jest to ważny element uroczystości, zeby w odpowiednim momencie zarządzić przerwę na jedzenie, czy kielonka. Według mnie taka noc jest jedyna w życiu i warto mieć kogoś, kto się tym zajmie, zamiast samemu nad wszystkim czuwać

 • Przeżyłem wesele w rodzinie i sympatycznego DJ-a, ale muzycznie był dla mnie jednostką ułomną. Nie wiedzieć czemu, dopiero chyba około godziny 02:00 poddał się gościom imprezy i stwierdził, że pierwszy raz zagrał na weselu Rammstein i Marka Grechutę (w tym zestawie był też pop rodem z Bollywood).
  Oczywiście nie bał się disco polo, Abby, Boney-M, Krzysztofa Krawczyka, itp. klasyki.

 • Artykuł bardzo fajny, ale jedno Źle napisales mianowicie, kwota zalezy od Konsoli? Czyli co ten kto ma pioneera to ma brac za godzine 30 zł niz ten co ma np konsole Numarka, to bez sensu, Reszta jak najbardziej na Plus 😉

 • Niestety w polsce prawie nie ma dobrych dj-ow niestety ale to zwykli knob moverzy oni ta muzyke tylko puszczaja jak magnetofon zero swoich produkcjii zero oryginalow polska scena djow jest strasznie zacofany a placic za dobrego np Tom Swoon ale raczej zwyklego kowalskiego nie stac

 • Witam dj-ską społeczność…zwłaszcza tą przez małe ”d”…a zacznę od cytatu:
  ”W moim odczuciu DJ z 4-letnim doświadczeniem powinien za swoje usługi zarabiać nie mniej niż 50zł/h.
  Czy to dużo?”.
  Zacznijmy od tego ,że tzw. „dj” z 4-letnim doświadczeniem to jest żaden wskaźnik poziomu wykonywanej profesji…po pierwszych 4-ech latach „zabawy” w w/w temacie połowa z was powinna się poddać z przyzwoitości…a z pozostałej połowy 1/2 powinna iść na korepetycje z języka polskiego, języka angielskiego,historii muzyki rozrywkowej,i na koniec rytmiki…ewentualnie udać się do dobrego laryngologa.
  Na końcu tego łańcucha zostanie niewielka grupa ludzi z charakterem i wrodzonym talentem,których można nazwać DJ’s…tj.ludźmi,których wiedza pozwala na swobodną zabawę z muzyką na poziomie pojedynczych dźwięków ,nie będących „puszczaczami” (przepraszam za niegramatyczny zwrot) dla których najważniejsze są bity,decybele i oczywiście..ka-sa.
  Umówmy się…albo DJ,albo Wodzirej, albo Prezenter,albo Grajek…dla mnie człowiek ,który łączy te wszystkie profesje jednocześnie jest tylko rzemieślnikiem,może niekiedy dobrym ,ale tylko rzemieślnikiem.
  Aby być DJ-EM trzeba być artystą. A artystą podobno trzeba się urodzić.
  Inaczej, to co robicie to jest zwykłe rzemiosło-robota jak każda inna.
  Na potwierdzenie jeszcze jeden cytat: ”Sorki ale za 500zł/osobę wolałbym albo zagrać w klubie bez gratów albo iść na weekend na budowę, godzinowo wyjdzie podobnie (2 dni po 10h) i żadnej odpowiedzialności za czyjeś wspomnienia.”…Co za porównanie??…toż to nawet nie jest rzemieślnik…to jest zwykły i przeciętny „polaczek”.

 • Ciekawe rzeczy, 1500zł za wesele to stawka dja sprzed kilkunastu lat. Sorki ale za 500zł/osobę wolałbym albo zagrać w klubie bez gratów albo iść na weekend na budowę, godzinowo wyjdzie podobnie (2 dni po 10h) i żadnej odpowiedzialności za czyjeś wspomnienia.

 • Do Jarka. Już widzę ten profesjonalny zespół z profesjonalnymi instrumentami za 1500 zł .Grali jeszcze 100 procent na żywo. Nie masz pojęcia o czym mówisz. Takim zazdrosnym dyletantom polecam zawsze aby sami zaczęli grać po imprezach. Tu się oczywiście zaczynają dla nich schody bo trzeba zainwestować nie tylko w sprzęt ale i w muzykę, samochód, reklamę, odzież itd. Trzeba mieć jeszcze odrobinę talentu i czasem silną psychę bo trafisz na sztywną imprezę firmową, towarzystwo drętwe i po jakimś czasie sam już nie wiesz co grać. Dj wcale nie ma tak słodko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *